TYT ve AYT’den (YKS) Yüksek Puan Almak İçin Altın Öğütler

REKLAM ALANI KODU

İki milyondan fazla adayın girdiği ve bu sayının giderek artacağı YKS (TYT/AYT), gerçekten de tüm öğrenciler için, önemli bir dönüm noktasıdır. Bu dönüm noktasını en iyi şekilde değerlendirmek de yine öğrencilerin elindedir. Azim ve akıllıca yola çıkmış her öğrenci istediği başarıya ulaşacaktır.


YKS gibi sınavlar, sadece çok çalışarak başarılı olunabilecek sınavlar değildir. Çok ve verimli çalışmanın yanında, sınav öncesinde ve sonrasında belli stratejileri uygulamak elzemdir. İşte bu yazımızda, YKS’den nasıl yüksek puan alınır, YKS’den yüksek puan almak için ne yapılmalı, hangi stratejiler uygulanmalı gibi birçok soruya cevap vermeye çalışacağız. Dilerseniz, YKS’den yüksek puan almak için neler yapılması gerektiği ile ilgili açıklamalarımızı başlık başlık ele alalım.

Hedefinizdeki üniversite bölümü yüksek puan ile alım yapan bir bölüm ise, sizi gerçekten zor ve uzun bir maraton bekliyor; zira istediğiniz puanı alabilmek için tüm bu derslerden belli sayıda soruyu doğru cevaplamanız gerekebilir.

Bu yazımızda, YKS'den yüksek puan almak için nasıl çalışmanız, hangi taktikleri uygulamanız ve nasıl bir program uygulamanız gerektiği ile ilgili tavsiye niteliğinde açıklamalarda bulunacağız. Umarız ki verdiğimiz tavsiyeler işinize yarar ve hedeflediğiniz puanı alırsınız. Burada bahsi geçen ''yüksek puan'' kavramı, kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Kimi öğrenci adayı için 300 puan yeterliyken kimisi 400 puan veya çok daha üzeri bir puanı hedeflemektedir. Verdiğimiz tavsiyelere uyarsanız, istediğiniz puanı alabileceğinizi umuyoruz. Şimdi dilerseniz YKS den yüksek puan almak için neler yapmanız gerektiğini başlıklar dahilinde açıklayalım. Lütfen verilen tavsiyeleri bıkıp usanmadan sonuna kadar okuyun ve uygulamaya geçin.

ÖNEMLİ UYARI!!!

Lütfen yazının tamamını okuyun! Bu yazıya harcayacağınız 5 dakika, size çok güzel bir hayat sunabilir...

         YKS'DEN YÜKSEK PUAN ALMAK İÇİN ALTIN DEĞERİNDE TAVSİYELERTavsiye 1: Kendinizi Heveslendirin ve Kesin Kararınızı Verin!

Siz de takdir edersiniz ki insanların önemli bir işe başlayabilmesi için her şeyden önce o işe hevesli olması gerekir. Gereken heves için de düşünce şarttır. Ancak hemen belirtelim ki bahsettiğimiz heves, anlık gelen, birkaç gün sonra da geçen heves değildir. Hevesi kalıcı kılmak için işin mantığını da oluşturmalısınız ki bu heves gelip geçici olmasın.

Oturun ve YKS ile ilgili düşünün. YKS'ye neden çalışmalısınız, YKS'den yüksek puan aldığınız takdirde neleri elde etmiş olacaksınız veya istediğiniz puanı almadığınızda sizi neler bekliyor olacak, bu sonuçlara katlanabilecek misiniz? Maalesef ülkemizde, bir devlet memuru olmak, haddinden fazla önemseniyor. 

Bu yüzden, sizlerin de istediğiniz üniversite bölümünü kazanarak bir meslek ve maaş sahibi olmanız gerekir. Eminim ki hepiniz, YKS'nin hayatımızdaki yerini ve önemini en az benim kadar biliyorsunuz. O zaman bu işi fazla uzatmaya gerek yok. Bu sınavdan yüksek almanız için yüzlerce nedeniniz var ve siz bu sınavdan yüksek puan almaya kararlısınız.


Tavsiye 2: Kendiniz İçin Bir Çalışma Programı Hazırlayın

Şüphesiz ki zor işleri başarmanın temel kuralı, o işi belli bir plan ve program dahilinde yapmak ve bu programdan asla taviz vermemektir. Artık kararınızı verdiniz, ne olursa olsun bu sınavı başaracaksınız. O zaman, ilk işimiz, altından kalkabileceğimiz; ama çok da rahat olmayan bir YKS çalışma programı hazırlamaktır. 

Bu çalışma programı, ''falan saatte şu ders çalışılacak, filan saatte bu kitap okunacak'' şeklinde olmayacak. Daha esnek ve daha uygulanabilir bir çalışma programı hazırlayacaksınız. Örneğin atıyorum ''Pazartesi günü toplam 6 saat çalışılacak; bu 6 saatin 2 saati Matematik dersine, 1 saati Türkçe dersine, 1 saati Coğrafya dersine, 1 saati Tarih dersine, 1 saati ise Felsefe dersine ayrılacak.'' şeklinde olacak. 

Haftanın her günü için hazırladığınız buna benzer bir çalışma programını taviz vermeden uygulayacaksınız. Hangi dersin hangi saatte çalışılacağı ile ilgili bir plan olmadığı için sizi çok zorlamayacak. İster sabah erkenden başlayın, 6 saatinizi çalıştıktan sonra keyfinize bakın, ister sabah yatın, akşam 6 saatinizi çalışın. Kısa zamanda sizler için bir YKS çalışma programı hazırlayıp linkini buradan paylaşacağım.


Tavsiye 3: Çalışma Stilinize Karar Verin

Evet, her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır; ancak her yiğit, yoğurdu nasıl yemesi gerektiğine bir türlü karar veremez ve başkalarından destek almak ister. Elbette ki ders çalışmanın birçok farklı metodu var; ancak benim naçizane tavsiyem şudur: Mutlaka yazarak çalışın. Dilerseniz YKS çalışma mevzusunu maddeler halinde sıralayayım:

1- Çalışacağınız konuyu küçük parçalara bölün.
2- Bu parçaların ilkini bir defa okuyun ve okurken önemli bölümlerin altını çizin veya işaretleyin.
3- Okuduğunuz konuyu yeterince anladıysanız, önceden hazırladığınız bir defter veya ajandayı açın ve altını çizmiş olduğunuz o önemli konuları güzelce yazın.
4- Yazdığınız önemli kısımları ajandanızdan tekrar okuyun.
5- İlk konuda olduğu gibi diğer konu parçalarını da aynı şekilde çalışın.
6- Parçalara böldüğünüz konunun tamamı bittiktek sonra, bu sefer tamamını ajandanızdan okuyun ve o konu ile ilgili test soruları çözün.
7- Bir sonraki gün o önemli bölümleri tekrar edin. Tekrarlarınızı kendinize göre zamanlayın.

Tavsiye 4: Çalışma Ortamınıza ve Şeklinize Dikkat Edin

Şu hususları bilir ve hakkıyla uygularsanız, daha yüksek puanlar alabileceğinden emin olabilirsiniz. Muhakkak bilmeniz ve uygulamanız gereken bazı önemli hususları şöyle sıralayabiliriz:

1- Ders, sadece masada çalışılır.
2- Ders çalışırken televizyon izlenmez, müzik dinlenmez, bir şeyler yenmez.
3- Ders, gürültüsüz, sakin bir ortamda çalışılır.
4- Uykusuz halde iken ders çalışılmaz; çalışılsa bile öğrenilenler hemencecik unutulur. Bu nedenle uykunuz mutlaka alınız.

Tavsiye 5: Asla Vazgeçmeyin

Siz daha ders çalışmaya başlar başlamaz tüm olumsuzluklar sizi bulacak. Örneğin başınız ağrımaya başlayacak, uykunuz gelecek, arkadaşlarınız sizleri bir yerlere davet edecek, aklınızdan sevdiğiniz geçecek falan filan. Tüm bunların sebebi, henüz ders çalışmaya alışkın olmayan bedeninizdir. 

Farklı bir uygulamayla karşılaşınca, size türlü türlü engeller çıkaracaktır. Ancak siz azim ve kararlılıkla çalışmaya devam ettikçe, beden de alışacak ve artık size o sorunları göstermeyecektir. Bir süre sonra, artık ders çalışmadığınız zaman kendinizde bir eksiklik hissedecek ve dersin başına koşmak isteyeceksiniz.

Tavsiye 6: Hangi Derslere Ne Oranda Çalışmanız Gerektiğini İyi Belirleyin

Her üniversite bölümü farklı puan türleri ile öğrenci alımı yapmaktadır. Şayet TYT sınavlarına da girecekseniz, YKS'den de yüksek puan almanız son derece önemlidir. Ancak YKS ile öğrenci alan bir bölüm hedefliyorsanız, o bölümün hangi YKS puan türü ile alım yaptığını öğrenmeniz ve o puan türünde yüksek puan almak için hangi derslere önem vermeniz gerektiğini iyi belirlemelisiniz. 

Böylece hedefiniz daha belirgin ve kesin olacak ve ilgili puan türünde daha yüksek puan alacaksınız. Örneğin bazı YKS puan türünde Türkçe ve Matematik soruları çok daha fazla puan getirmektedir. Hedefinizdeki bölümü de araştırdığınızda hangi derse veya derslere daha çok önem vermeniz gerektiğini bileceksiniz.

Tavsiye 7: Soru Çözme Taktiklerini İyi Öğrenin

YKS sınavından yüksek puan almak için tüm konuları ezberlemek yetmeyebilir. Test sorularını çözme ile ilgili taktikleri iyi araştırın ve püf noktaları öğrenin. Örneğin bir soruyu okurken önce paragraf kısmını mı okumak gerek, soru kökünü mü; yahut yanlış şıkları eleme yöntemlerini iyi öğrenin.

Tavsiye 8: Okumaktan Uzak Durmayın

Genellikle eskiler ''Kitap okuyun'' derler. Ancak ben artık okumayı kitapla sınırlandırmıyorum. Hatta bir kitabı alıp tamamını okumaktansa, ilgi duyduğunuz konuları veya olayları internet ve benzeri kaynaklardan araştırarak okumanız bence daha faydalı olacaktır. Okumak, sadece bir roman alıp bitirmek değildir. Kafanıza takılan, merak ettiğiniz bir konuyu internetten bulup okumak da ''kitap okuma'' tanımına girmektedir. Bildiğiniz gibi son yıllarda ülkemizde uygulanmakta olan sınavlarda bilgi içerikli sorulardan çok, yorum gerektiren sorular çıkmaktadır. Okumanın önemi de bu durumdan kaynaklanmaktadır.

Tavsiye 9: Sosyal Hayatınıza Devam Edin

Bir sınava hazırlanıyorsunuz diye tamamen inekleşmek zorunda değilsiniz. Televizyonunuzu da izleyin, sosyal medyanızı da ziyaret edin, sporunuzu da yapın, arkadaşlarınızla da zaman geçirin. Ancak tüm bunları, hazırladığınız ders çalışma programını uygulamak şartı ile yapın.

Tavsiye 10: Sınav Günü Sakin Olun, Hiçbir Şey Sizden Daha Değerli Değildir

Tanıdığım birçok başarılı öğrenci YKS ve benzeri sınavları gereğinden fazla önemsediği için çok yüksek kaygıya sahip olmakta, bu nedenle de sınav esnasında bildiği soruları da çözememektedir. Sakin olun, bilin ki bu sınav hayatınız için önemli olabilir; ama hayatınızı kendisi olamaz. Aklı başında her insan devlet memuru olmadan da gayet geçimini sağlayabilir ve istediği maddi kazancı elde edebilir. İnsanların sizlerden beklentilerini düşünmeyin. sınava sadece kendiniz için girdiğinizi düşünün ve rahat olun.

Yorumlarınız

Sizler de YKS ile ilgili her türlü düşüncenizi paylaşabilir, konu ile ilgili sorularınızı bizlere ve diğer üniversite adaylarına sorabilirsiniz. Herkesin hak ettiği YKS puanını alması dileğiyle... Lütfen çekinmeyin, içinizi dökün!


TYT ve AYT Sınavlarına Etkili Çalışma Stratejileri


Merhaba sevgili öğrenciler. Gelecekteki yaşamınızın temellerini atmak, hayallerinizi en güzel şekilde gerçekleştirmek için önünüzde önemli bir sınav var. Bu sınavın adı YKS. Azminiz ve sürekli çalışmalarınız sonucunda bu sınavdan yüksek bir puan alabilirsiniz. Yeter ki bu işte kararlı olun ve ne şekilde çalışmanız gerektiğini bilin. Bu yazımızda YKS’ye nasıl çalışılması gerektiğinin tüyolarını vermeye çalışacağız.

                                         YKS’ye Nasıl Çalışmalıyım?


1 – Çalışmaya Karar Verin

   Evet, yanlış duymadınız. Yapmanız gereken ilk şey çalışmaya içtenlikle karar vermenizdir. Bu yazıyı okuduğunuza göre zaten karar vermişsiniz demektir. Gelelim nasıl çalışmanız gerektiğine.

2 – Önce Konuyu Okuyun Ve Önemli Yerleri İşaretleyin

   Özellikle sözel dersleri çalışırken bu yöntemi uygularsanız çok faydasını görürsünüz. Hangi konuyu çalışıyorsanız tüm dikkatinizi toplayarak okuyun. Okuduğunuz konunun önemli yerlerini veya unutacağınızı düşündüğünüz yerlerin altını çizin. Bu şekilde okuduktan sonra açın defterinizi ve o altını çizdiğiniz kısımları tek tek yazın. Yazma işlemi bittikten sonra, yazdıklarınızı bir defa daha okuyun ve konu ile ilgili bulabildiğiniz kadar soru çözün. Çözemediklerinizi veya yanlış çözdüklerinizi konu anlatımından kontrol ederek konuyu daha iyi anlamak için tekrar okuyun.

3 – Tekrarlara Bol Bol Yer Verin

   Ne kadar çalışırsanız çalışın, öğrendikleriniz unutulmaya mahkumdur. Sizin için önemli olan şey ise o öğrendiğiniz bilgileri en azından YKS sınavına kadar akılda tutmaktır. Bunun en güzel yolu ise bilgileri sık sık tekrar etmektir. Unutmayın öğrenmenizdeki en etkili şey bu tekrarlarınızdır. Öğrenciler genellikle tekrara ayırması gereken zamanı yeni konuları öğrenmeye ayırırlar. Bu son derece yanlıştır. Konuları bitirmekte acele etmeyin. Yavaş yavaş, sindire sindire çalışın ki boşuna kürek sallamış olmayasınız.

4 – Sayısal Derslerle Uğraşın, Savaşın

   Çalışmalarınız esnasında şüphesiz ki en büyük zorluğu sayısal derslerde yaşayacaksınız. Bazı sorular olacak ki karşısında çaresiz kalacak ve pes edip bırakacaksınız. Bu durumda yapmanız gereken şey asla pes etmemektir. Bir tek soruyu bile asla bırakmayın. O sorunun aynısının sınavda çıkacağını farz edin. Gerekirse bir soru ile bir saat zamanınızı geçirin. Ama onunla savaşın. Aklınızı zorlayın. Her şeye rağmen çözemezseniz, en kısa zamanda birine çözdürmek için not alın ve eninde sonunda çözmüş olun.

5 – Kitap Okumaya Zaman Ayırın

   Bir yandan konularınızı çalışırken, bir yandan da kitap okuyun. Çalıştığınız konuların en büyük destekçisi okuduğunuz kitaplardır. Özellikle paragraf soruları gibi sözel sorularda çok büyük etkisini göreceğinizi unutmayın.                     BENİM DERS ÇALIŞMA RUTİNİM (BAŞARI GARANTİ)

Arkadaşlar, aşağıda kendi ders çalışma rutinimi aşama aşama anlatacağım. Ders çalışmakta zorluk çekenler, aynı adımları uygulayabilir. Ben çok faydasını gördüm, umarım sizler de görürsünüz.


SÖZEL DERSLERE NASIL ÇALIŞIRIM?

1- Konu çok uzunsa, belli parçalara bölerim.

2- Tüm dikkatimi toplar, konuyu okurum.

3- Okurken önemli gördüğüm kısımların altını çizerim. (Eskiden beri öğrenmiş olduğum, artık unutmayacağımdan emin olduğum bilgilerin altını çizmem. Sadece öğrenmem gereken ve ezbere dayalı kısımların altını çizerim)

4- Okurken altını çizdiğim bölümleri, bu iş için ayırdığım bir deftere yazarım.

5- Yazma işi bittikten sonra, yazdıklarımı bir defa daha okurum.

6- Tüm konu bölümler için aynı aşamaları tekrar ederim.

7- Konu tamamen bittikten sonra defterime geçirdiklerimi bir daha tekrar ederim.

8- Konu ile ilgili bulabildiğim soruları çözerim. Yanlış çözdüklerimi kontrol eder, ilgili bilgiyi tekrar gözden geçiririm.

9- Testlerden çok yanlışım olursa, konuyu bir defa daha okuyorum.

10- Ertesi gün defterimi tekrar okur ve bir hafta, bir ay gibi aralıklarla, defterin tamamını okurum.


SAYISAL DERSLERE NASIL ÇALIŞIRIM?

Aşağıdaki ders çalışma rutini özellikle Matematik ve Geometri için geçerlidir; ancak diğer sayısal dersler için de uygulanabilir.

1- Konuyu okur, örnekleri dikkatlice incelerim.

2- Örnek verilen işlem veya problemi, rakamları hiç değiştirmeden kitaptaki gibi çözerim.

3- Aynı örneği, kendimce rakamları değiştirip tekrar çözerim. Böylece o işlem veya probleme aşinalık kazanmış olurum.

4- Konuyu bitirdikten sonra, çözümlü sorulara geçerim. Öncelikle kendim çözmeye çalışırım. Başaramazsam biraz uğraşırım. Yine olmadıysa çözüme bakar ve çözümü kapattıktan sonra yine kendim çözmeye çalışırım.

5- Çözümlü sorular bittikten sonra testlere geçerim. Çözemediğim soruları öyle hemen birisine sormam. Üzerinde düşünür, beynimi zorlarım. Gerekirse bir saat boyunca o soru ile cebelleşirim. sonucu bulursam bayram ederim, bulamazsam da, bilen birine sormak üzere işaretlerim ve mutlaka birine çözdürürüm.

6- Konular ilerledikçe eski konuların testlerini de çözer, tekrar yapmış olurum.

7- Ceplerimde yaprak testler taşır, fırsat bulduğumda, boş anlarımda da soruları çözmeye çalışırım

NOT: Yazdıklarım dışında sormak istedikleriniz olursa, büyük bir zevkle cevaplamaya hazırım. Hepinize kolaylık ve başarı dilerim.

REKLAM ALANI KODU
REKLAM ALANI KODU


REKLAM ALANI KODU

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *