Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Bölümü Nedir Ne İş Yapar İmkanları ve Maaşları

REKLAM ALANI KODU


Değerli üniversite adayları, 2 yıllık Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon hakkında derlediğimiz bu içerikte Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon nedir, Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon iş olanakları nelerdir, Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon mezunları ne iş yapar, Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon mezunları ne kadar maaş alır, DGS bölümleri nelerdir, KPSS atamaları ne durumdadır, Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon bölümünde hangi dersler okutulur ve bunlara benzer daha birçok sorunun cevabını bulacaksınız.

2 Yıllık Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Bölümü Nedir?

Hastanelerde ve diğer ilgili kurumlarda, engelli vatandaşlarımızın her türlü bakımını yapacak, onları gerek fiziksel gerekse de psikolojik olarak destekleyecek sağlık teknikerleri yetiştirmeyi amaçlayan bir bölümdür. Eğitim süresi 2 yıl oln bölümde, öğrenciler ğitim esnasında hastanelerde ve diğer kurumlarda staj görmektedir.

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon bölümü hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri bir araya getirdik. Tercih yapacak veya bölüm araştıran üniversite adayları için iyi bir tanıtım yazısı hazırladığımızı düşünüyoruz. Bölümü yakından inceledikten sonra bölüm ile ilgili merak ettikleriniz olursa, yorum bölümünden bizlere sorabilirsiniz.

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Bölümü Hakkında Bilgi

Bu önlisans programını tercih etmek için TYT puan türünden en az 150 puan almış olmanız gerekir. Bölüm için girmeniz gereken sınav ise TYT’dir. AYT sınavları sadece 4 ve üzeri yıllık bölümler için yapılmaktadır.

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Bölümü İş İmkanları

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon mezunlarına ‘’engelli bakım teknikeri unvanı verilmektedir. Genel olarak da sağlık teknikeri olarak anılırlar. Bu bölümden mezun olanlar geniş iş olanaklarına sahiptir. Ancak çalışma alanları geniş olsa da ne yazık ki bölüme KPSS atamaları kapsamında yeterince kadro verilmemektedir. Ancak özelde iş bulmak son derece kolaydır. Engelli bakımı ve Rehabilitasyon iş olanakları aşağıda sıralanmıştır. Başlıca çalışma alanları şunlardır:

-Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı resmi ve özel engelli bakım ve rehabilitasyon merkezleri
-Huzurevleri
-Kreşler
-Temel sağlık hizmeti veren tıp merkezleri ve poliklinikler
-Devlet Hastaneleri
-Üniversite Hastaneleri
-Özel Hastaneler
-Fizik tedavi ve rehabilitasyon üniteleri
-Çeşitli kurumların revirleri
-Engelli bireylerin evleri


Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Bölümü Ne İş Yapar?

Kamu kurumlarında veya herhangi özel bir alanda görev yapan engelli bakım teknikerinin genel görevleri aşağıda sıralanmıştır. Çalışılan kurum ve pozisyona göre yapılan işlerde değişiklik görülebilir.

- Yapacağı işlerin planını yapar.
- Engelli vatandaşın sahip olduğu alışkanlıkları belirler.
- Engellinin iletişim ile ilgili problemlerinde kendisine yardımcı olur.
- Çalıştığı kurumdaki malzemenin temizliğini sağlar.
- Engelli bireyin doktoruna bilgi verir, yakınlarına danışmanlık yapar.
- İlaç ve malzemelerin temin eder.
- Engelli bireyin odasının düzenini sağlar.
- İhtiyaçların sağlanmasında gerekli malzemeleri bireylere verir.
- Engelli hastanın genel vücut bakımı yapar.
- Yapılması gereken egzersizleri yaptırır.
- Özbakım becerilerinde engelliye yardımcı olur.
- Engelli bireyin beslenmesinde yardımcı olur.

12.09.2012 tarihli Yüksek Öğretim Kurulu toplantısında incelenmiş, Üniversiteler arası Kurul Başkanlığı görüşü dikkate alınarak 2547 sayılı Kanun’un 2880 Sayılı Kanun’la değişik 43/b maddesi uyarınca bu bölüm mezunları “Sağlık Teknikeri” unvanını kullanma hakkı kazanmıştır. Genel itibarıyla ise bu bölüm mezunlarına “Engelli Bakımı Teknikeri” unvanı verilir.
Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Bölümünden mezun Engelli Bakımı Teknikerleri, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı birçok resmi ve özel engelli bakım ve rehabilitasyon merkezlerinde, huzurevleri ve temel sağlık hizmeti sunan tıp merkezlerinde göre yapabilmektedir. Poliklinik, hastane, fizik tedavi ve rehabilitasyon üniteleri ile farklı kurumların revirleri ve engelli bireylerin özel evleri de çalışma alanları içerisinde yer alır. Bu alanda iş bulmak oldukça kolaydır ve geniş çalışma sahası mevcuttur.


Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Kamuda faaliyet gösteren bir sağlık teknikeri 3 bin lira dolaylarında maaş alırken, özel hastane veya rehabilitasyon merkezlerinde çalışanlar çoğunlukla daha düşük ücretlerle çalışırlar. Ancak alınan maaşın tatmin edici olduğunu söylemek mümkündür.

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Bölümü Dersleri Zor mu?

Zorunlu yaz stajı bulunmaktadır ve 30 iş günü sürmektedir. Birçok bölümün aksine staj düzenlemeleri ciddiyetle tertiplenmektedir. Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon ders programında Sosyolojiye Giriş, Psikolojiye Giriş, Engelli Grupları ve Özel Eğitim, Gelişim Psikolojisi, Anatomi ve Fizyoloji, Beslenme İlkeleri, Engelli Bakım Plan ve Modelleri, İlkyardım, Engellilerde Ruh Sağlığı, Hastalık Bilgisi, Engelli Bakım ve Rehabilitasyon Uygulamaları, Farmakoloji, Sosyal Psikoloji, Zihinsel Engellilerin Rehabilitasyonu, Sosyal Rehabilitasyon, Fiziksel Engellilerin Rehabilitasyonu, Görme, İşitme ve Konuşma Engellilerin Rehabilitasyonu ve Evde Bakım Hizmetleri gibi zorunlu derslerin yanı sıra, Meslek Etiği, Topluma Hizmet Uygulamaları, Engelli Hakları ve Sosyal Hizmetler, İnsan İlişkileri ve İletişim, Aile Eğitimi, Araştırma Yöntem ve Teknikleri, Meşguliyet Terapisi ve Ortam Tasarımı ile Engellilerde Psiko-Motor Becerileri Geliştirme gibi seçmeli dersler yer alıyor.

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Dikey Geçiş Bölümleri Nelerdir?

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon bölümünü kazanan üniversite öğrencilerinin neredeyse tamamı aşağıdaki bölümlerden birine dikey geçiş yapmayı düşünür. Gerçekten de gerek Beslenme ve diyetetik gerekse de Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümleri atanma ve iş bulma konusunda şanslı bölümlerdir. Maaşları da dolgundur. Şayet DGS’de yüksek puan alabilirseniz, aşağıdaki dört bölümden istediğiniz birine dikey geçiş yapabilirsiniz. Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon dikey geçiş bölümleri şunlardır:

+Beslenme ve Diyetetik
+Fizyoterapi ve Rehabilitasyon
+Hemşirelik
+Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon eğitimi almak isteyenlerin psikoloji ve sosyoloji gibi sosyal bilimlere ilgi duyan ve bu alanlarda başarılı, insanları seven ve saygı duyan, sabırlı, hoşgörülü, iletişim becerileri gelişmiş, insanlarla iyi ilişkiler kurabilen, yardımsever, bireysel problemlere karşı duyarlı ve empati kurabilen kişiler olmaları beklenir.

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Bölümü Yorumları Nasıl?

Şunu belirtelim ki her şey devlet memurluğu değildir. Öyle bölümler vardır ki mezunları devlete atanamaz ama özelde çalışıp bir devlet memurundan kat kat daha fazla kazanırlar. Şu an bile günlük 100-150 liraya engelli bakım teknikeri arayan birçok insan vardır. Kısacası özelde de bu işten ekmeğinizi rahatlıkla kazanabilirsiniz. Ancak yapılacak olan işin de kolay olmadığını ve herkesin yapamayacağını da belirtmekte fayda var. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda? Sizce Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon bölümü tercih edilmeli mi?

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Bölümü KPSS Atama Puanları

İş alanlarını yukarıda listeledik; ancak bu alanlara atanmak ve devlet memuru statüsünde çalışmak gerçekten çok zor. KPSS alımlarında bölüme kadro açılmadığı müddetçe, mezunların başvuracakları tek yer özel sektör veya üniversite hastanelerinin taşeron alımlarıdır.


BÖLÜM
TABAN
KURUM
KADRO
KONT.
NİTELİK
TARİH
Engelli Bakımı ve
Rehabilitasyon
92.54
Yüzüncü Yıl Üni.
Memur (Van-Tuşba –
Merkez)
3
3001 7225
2017
Engelli Bakımı ve
Rehabilitasyon
94.4
Afet Ve Acil Durum
Yönetimi Başk.
Ambar Memuru (Bartın
) Taşra
1
3001 7225
2017
Engelli Bakımı ve
Rehabilitasyon
94.4
Atatürk Üni.
Memur (Erzurum-Yakutiye
– Merkez)
2
3001 7225
2017
Engelli Bakımı ve
Rehabilitasyon
94.83
Afet Ve Acil Durum
Yönetimi Başk.
Ambar Memuru (Hatay )
Taşra
1
3001 7225
2017
Engelli Bakımı ve
Rehabilitasyon
96.04
Yalova Üni.
Memur (Yalova )
3
3001 7225
2017
Engelli Bakımı ve
Rehabilitasyon
97.45
Aile Ve Sosyal
Politikalar Bakanlığı
Memur (Ankara
Merkez)
2
3001 7225
2017
Engelli Bakımı ve
Rehabilitasyon
89.3
Ağrı İbrahim Çeçen Üni.
Memur (Ağrı-Tüm
İlçeler) Merkez
2
3001
2016
Engelli Bakımı ve
Rehabilitasyon
89.51
Amasya Üni.
Memur (Amasya )
Merkez
3
3001
2016
Engelli Bakımı ve
Rehabilitasyon
89.55
Nevşehir Hacı Bektaş
Veli Üni.
Memur (Nevşehir )
Merkez
3
3001
2016
Engelli Bakımı ve
Rehabilitasyon
89.68
Uşak Üni.
Memur (Uşak ) Merkez
5
3001
2016
Engelli Bakımı ve
Rehabilitasyon
89.86
Kırklareli Üni.
Memur (Kırklareli-Tüm
İlçeler) Merkez
3
3001
2016
Engelli Bakımı ve
Rehabilitasyon
90.76
İstanbul Medeniyet Üni.
Memur (İstanbul-Kadıköy)
Merkez
2
3001
2016
Engelli Bakımı ve
Rehabilitasyon
91.95
Gebze Teknik Üni.
Memur (Kocaeli-Gebze)
Merkez
1
3001
2016
Engelli Bakımı ve
Rehabilitasyon
93.15
Devlet Hava
Meydanları İşletmesi Genel Müd.
Apron Memuru
(İstanbul-Bakırköy) Taşra
2
3001 6506 7302
20


Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Bölümü Taban Puanları 2019

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Bölümü 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2 Yıllık) ve kontenjanlarını inceleyeceğiz. Burada yer alan puanlar 2018 Üniversite yerleştirme puanlarına göre elde edilmiş veriler olup 2019 TYT ve AYT girip tercih yapacak olan üniversite adayları bu başarı sıralamalarını ve taban puanlarını göz önünde bulundurmalılar.

Üniversite Adı
Yıl
Fakülte
Bölüm
Puan Türü
Genel Kont.
En Küçük Puan
AĞRI İBRAHİM ÇEÇEN ÜNİVERSİTESİ
2018
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
EngelliBakımı ve Rehabilitasyon
TYT
50
230.73143
AĞRI İBRAHİM ÇEÇEN ÜNİVERSİTESİ
2018
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
EngelliBakımı ve Rehabilitasyon (İÖ)
TYT
45
209.06267
AMASYA ÜNİVERSİTESİ
2018
Sabuncuoğlu Şerefeddin Sağlık Hizmetleri MeslekYüksekokulu
Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon
TYT
40
231.63517
ANADOLU ÜNİVERSİTESİ (ESKİŞEHİR)
2018
Açıköğretim Fakültesi
Engelli Bakımı veRehabilitasyon (Açıköğretim)
TYT
1500
190.69353
ANKARA YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ
2018
Sağlık Hizmetleri MeslekYüksekokulu
Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon
TYT
40
250.88839
ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ (ERZURUM)
2018
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
EngelliBakımı ve Rehabilitasyon
TYT
50
243.13942
BİTLİS EREN ÜNİVERSİTESİ
2018
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
Engelli Bakımı veRehabilitasyon
TYT
50
232.43117
EGE ÜNİVERSİTESİ (İZMİR)
2018
Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
EngelliBakımı ve Rehabilitasyon
TYT
65
273.86456
EGE ÜNİVERSİTESİ (İZMİR)
2018
Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
EngelliBakımı ve Rehabilitasyon (İÖ)
TYT
65
245.20021
ISPARTA UYGULAMALI BİLİMLER ÜNİVERSİTESİ
2018
Uluborlu Selahattin Karasoy MeslekYüksekokulu
Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon
TYT
50
230.96603
KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ (KARAMAN)
2018
Sağlık Hizmetleri MeslekYüksekokulu
Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon
TYT
45
229.29640
KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ (KARAMAN)
2018
Sağlık Hizmetleri MeslekYüksekokulu
Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon (İÖ)
TYT
25
222.11267
KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ
2018
Çatalzeytin Meslek Yüksekokulu
Engelli Bakımı veRehabilitasyon
TYT
35
223.92897
KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ
2018
Çatalzeytin Meslek Yüksekokulu
Engelli Bakımı veRehabilitasyon (İÖ)
TYT
30
202.43494
LEFKE AVRUPA ÜNİVERSİTESİ (KKTC-LEFKE)
2018
Sağlık Hizmetleri MeslekYüksekokulu
Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon (Burslu)
TYT
10
193.12353
ORDU ÜNİVERSİTESİ
2018
İkizce Meslek Yüksekokulu
Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon
TYT
40
227.04355
SELÇUK ÜNİVERSİTESİ (KONYA)
2018
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
Engelli Bakımıve Rehabilitasyon
TYT
65
250.40236
SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ (ISPARTA)
2018
Eğirdir Sağlık Hizmetleri MeslekYüksekokulu
Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon
TYT
60
243.14962
SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ (ISPARTA)
2018
Eğirdir Sağlık Hizmetleri MeslekYüksekokulu
Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon (İÖ)
TYT
40
223.92091
TOKAT GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ
2018
Artova Meslek Yüksekokulu
Engelli Bakımı veRehabilitasyon
TYT
60
225.95860
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL)
2018
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
EngelliBakımı ve Rehabilitasyon (%75 İndirimli)
TYT
36
184.62185
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL)
2018
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
EngelliBakımı ve Rehabilitasyon (Burslu)
TYT
4
270.52538
VAN YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ
2018
Van Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
EngelliBakımı ve Rehabilitasyon
TYT
40
257.72801REKLAM ALANI KODU
REKLAM ALANI KODU


REKLAM ALANI KODU

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *