Adalet Bölümü Nedir Ne İş Yapar İmkanları ve Maaşları

REKLAM ALANI KODU

Üniversite bölümlerini her yönü ile derleyen yazı dizimizin ikincisine hoş geldiniz. Bu yazımızda 2 yıllık Adalet bölümünü detayları ile ele alacağız.

Toplum içindeki hak ve sorumluluklarımızı bilmek, kendimiz için daha yaşanabilir bir dünya oluşturmak demektir. 2 Yıllık Adalet bölümünde okuyan öğrencilere hukuk ve adalet alanındaki neredeyse her şey öğretilmektedir. Adalet Bölümünün iş imkanlarını bir kenara bıraksak dahi, bu bölümden mezun olduğumuzda hayatımıza çok şey katmış olacağız.

Adalet Bölümü hem örgün eğitim veren üniversitelerde hem de Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesinde Sınavsız İkinci Üniversite kapsamında okutulmaktadır. Şayet Adalet Meslek Lisesi mezunu iseniz 2 Yıllık Adalet bölümüne sınavsız geçiş hakkı ile geçme şansınız var. Yahut herhangi bir üniversite öğrencisi iseniz veya mezun durumda iseniz AÖF Adalet bölümünü sınavsız ve puansız olarak okuyabilirsiniz.

Adalet Bölümü Hakkında Neler Öğreneceksiniz?

Değerli üniversite adayları, 2 yıllık Adalet hakkında derlediğimiz bu içerikte Adalet nedir, Adalet iş olanakları nelerdir, Adalet mezunları ne iş yapar, Adalet mezunları ne kadar maaş alır, DGS bölümleri nelerdir, KPSS atamaları ne durumdadır, Adalet bölümünde hangi dersler okutulur ve bunlara benzer daha birçok sorunun cevabını bulacaksınız.

2 Yıllık Adalet Bölümü Nedir?

Adalet programının amacı hakim ve savcılara yardımcı elemanlar yetiştirmektir. Mezunlar, mahkemelerin yazı işleri müdürlüğü veya yardımcılığı; icra memurluğu veya yardımcılığı görevlerine atanmaktadırlar. Ayrıca infaz kurumlarında müdürlüğe kadar yükselebilen görevlere getirilebilirler. Yüksekokul mezunları resmi veya özel bankalarda, çeşitli kamu ve iktisadi kuruluşlarında, özel iktisadi işletmelerde oldukça kolay iş bulabilmektedirler.

Adalet Bölümü Hakkında Bilgi

Adalet bölümünü 2 farklı şekilde okumanız mümkündür. Bunlardan kısaca bahsedecek olursak:

1- Herhangi bir liseden mezun olan adaylar TYT ile, TYT puan türünden yeterli puanı alarak bölüme yerleşebilirler.

2- Bir üniversitede okumakta olanlar veya mezun olmuş olanlar AÖF Sınavsız İkinci Üniversite dahilinde Adalet bölümüne kayıt yapabilirler. AÖF Adalet bölümüne kayıt yapmak için sizden puan, sınav vs. istenmez. Tek şart herhangi bir bölümden mezun olmuş olmanız veya hala okuyor olmanızdır.

Adalet bölümü öğrencileri belirlenmiş süre kadar staj yapmak zorundadır. Yapılan bu stajlar, öğrencileri mesleğe hazırlama bakımından son derece faydalıdır.

Adalet Bölümü İş İmkanları

Adalet mezunları iş olanakları açısından geniş bir yelpazeye sahiptir. Farklı kurumlarda farklı pozisyonlarda çalışmaları mümkündür. Mezunların görev aldıkları yerler genellikle şunlardır:

-Mahkemelerde Yazı İşleri Müdürü olarak çalışabilirler.
-Mübaşirlik yapabilirler.
-Zabıt Katipliği görevinde bulunabilirler.
-İcra Müdür Yardımcısı olabilirler.
-Avukatlık veya hukuk bürolarında çalışabilirler.

Adalet Bölümü Ne İş Yapar?

Adalet programını bitirenlere “Adalet Meslek Elemanı” ünvanı verilir. Adalet meslek elemanı mahkemelerde, icra dairelerinde, infaz kurumlarında, vatandaşların başvurularının mahkemelere iletilmesi ve yargıçların aldıkları kararın uygulanması gibi konularda gerekli işlemleri yürütürler.

Adalet yüksekokulu mezunları mahkemelerin yazı işleri müdürlüğü veya yardımcılığı; icra memurluğu veya yardımcılığı görevlerine atanmaktadırlar. Ayrıca infaz kurumlarında müdürlüğe kadar yükselebilen görevlere getirilebilirler. Yüksekokul mezunları resmi veya özel bankalarda, çeşitli kamu ve iktisadi kuruluşlarında, özel iktisadi işletmelerde oldukça kolay iş bulabilmektedirler.

Adalet Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Bu başlığımız altında son olarak maaş hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Öncelikle adalet okuyan ne kadar maaş alır ? soruyla başlamak isteriz. Bu soruya basit şekliyle en az 2 bin 500 TL ile cevaplandırabiliriz. Net rakamlar vermek için çalışan kişinin hangi alanda çalıştığını ? (kamu ya da özel) hangi kurum / firmada çalıştığını net olarak bilmeniz gerekir. Bunun dışında adalet bölümü mezunları farklı kategorilerde görev yapabilir. Bunları uzman, öğretmen, müfettiş veya katiplik gibi sıralayabiliriz.

Burada asıl olan kişinin tam çalıştığı unvandır. 4 ya da 2 yıllık bölüm mezunları kendi arasında farklı branşlar gibi görünse de DGS ile 2 yıl üzerine tamamlandığı zaman 4 yıllık hukuk mezunu olunmaktadır. Peki, 2 yıllık adalet mezunu ne kadar maaş alır ? Ülkemiz şartlarında en az 2 bin 500 TL ile çalışmaktadır. Yeni mezun bir personel ise biraz daha düşük maaş alacaktır. İyi bir deneyime sahip mezun 4 bin TL almaktadır. Özetle adalet bölümünden mezun olanlar ne kadar maaş alır ? derseniz 2 bin 500 TL ile 4 bin TL arasında değiştiği net bir şekilde belirtebiliriz.

Adalet Bölümü Dersleri Zor mu?

Adalet yüksekokullarında öğrencilere adalet hizmetlerinin gerektirdiği nitelikler göz önünde bulundurularak teorik ve uygulamaya yönelik bilgiler verilir. Yüksekokulda kamu hukuku ve özel hukuk bilgisi, hukuk bilgisi, hukuk usulü bilgisi, ceza ve ceza usulü bilgisi, icra-iflas bilgisi, avukatlık ve noterlik mevzuatı, mali mevzuat, hukuk dili, adli tıp, infaz bilgisi, kalem mevzuatı gibi hukuk bilgilerinin yanı sıra, daktilografi, Türkçe, yabancı dil, muhasebe,işletme yönetimi, arşiv ve dosyalama teknikleri gibi teorik ve uygulamalı dersler okutulmaktadır

Adalet Dikey Geçiş Bölümleri Nelerdir?

-Hukuk Fakültesi

Adalet bölümünün en güzel ve can alıcı noktası da dikey geçiştir. Adalet mezunları DGS'de başarılı olduğu takdirde Hukuk Fakültesine gitme şansına sahiptir. Birçok üniversite adayının hayallerin süsleyen Hukuk Fakültesine geçiş imkanı olması, bölümün cezbediciliğini fazlası ile artırıyor.

Adalet Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Sosyal Bilgiler Adalet Yüksekokulunda okumak isteyen bir öğrencinin hukuk alanına ilgi duyan, Türkçe, derslerinde başarılı, titiz, dikkatli ve sorumluluk duygularına sahip bir kimse olması bu alandaki başarısını artıracaktır.

Adalet Bölümü Yorumları Nasıl?

Adalet bölümünün okunabilir güzel bir bölüm olduğunu daha önce de ifade etmiştik. Bunu söylememizdeki temel sebep Hukuk Fakültesine geçiş imkanı vermesi ve bu bölüm sayesinde hak ve özgürlüklerin en iyi şekilde öğrenilmesidir. Ancak KPSS konusunda ileride şanslı bir bölüm olacağını söylemek mümkün değildir. Her sene AÖF Adalet bölümüne birçok kişi kayıt yapıyor, bir anda rakip sayısı katlanıyor. Rakip artınca da KPSS taban puanları fırlıyor.

Derlediğimiz bazı yorumlar şu şekilde:

‘’KPSS’den yüksek alıp açıkta kalanların başında adalet mezunları geliyor çünkü hiçbir bakanlık adalet mezunu almıyor. Adalet Bakanlığı da bölüm şartsız aldiğı icin adalet mezunları 90 civarı ancak atanıyor. Sertifika gelince eğer katiplik istiyorsan örgün olarakta okumadıysan bilgisayar sertifikası isteniyor. Bir de hızlı klavye alırsan işine yarar ancak önemli olan yine de 3 dakikada minimum 90 kelime yazmaktır. Adaletten diğer bölümlerden farklı olarak sadece merkezi atamalarda 3003 kodlu yerlere basvuru yapabiliyoruz ama orda da genelde 10-11 kişilik kadro oluyor, 90’dan aşağı düşmüyor puan.’’


‘’2015'te iyi bir ortalama ile bitirdim. ikinci üniversite olarak bitirince dgs'ye girmek için kaydolmuştum. zaten o yüzden ortalamayı yüksek tutmak istedim.

ancak, temel hukuk bilgisi anlamında yararlı bilgiler öğrendiğimi düşünüyorum ki, hukuk mezunu olmamama rağmen üniversitede hukuk dersleri alıp kpss için de ciddi ciddi hukuk çalışmıştım.

kitapları zaman zaman aşırı detaya girse ve bazen gereksiz uzatsa da, genelde sade bir dille ve anlaşılır bir şekilde anlatıyor konuları.

yalnız sınavları çok kazık. kitaptan, önemsiz de olsa, bir ifadeyi ya da cümleyi cımbızlayarak seçip soruyorlar. hatta seçeneklerde, kitaptaki cümleyle kelimesi kelimesine aynı olanı bulmanızı istiyorlar.’’

‘’ herkesin hukuk fakültesine geçeceği hayaliyle okuduğu bölüm.

sanırım avukat yada stajer biri gömmüş bu arkadaşları belli ki kuyruk acısı var.

bu arkadaşların temel olayı günümüz şartlarında icra dairelerinde oluyor. ya hukuk bürolarının icra takip elemanı oluyorlar yada icra daire ve müdürlüklerinde memur yada müdür.

hani bu arkadaşlara laf atan law lı falan nickli eleman başta olmak üzere avukatlar icra dairesine işi düşünce işleri hallolsun diye nasıl taklalar atarlar nasıl şebek olurlar görmelisiniz. amk 68tl vekalet parası alacağım diye yalvar yakar olan avukatları gidin de izleyin icra müdürlüklerine. aman üstadım bizim dosyayı öne alalım, aman hocam bizim dosyanın durumu ne oldu, aman azizim gözünü seveyim şu olayı hızlandıralım.

normalde icra müdürlüklerine bu bölümde ki arkadaşlar alınırken artık hukuk fakültesi mezunu işsiz güçsüzler de sarıldı bu işlere. bu yüzden bu bölümdekilerin piyasada iş olanakları kısıtlandı.’’

Adalet Bölümü KPSS Atama Puanları

Üniversiteyi başarı ile bitiren Adalet mezunları ile henüz Adalet bölümünde okumakta olan ziyaretçilerimiz için Adalet KPSS taban puanları 2018 listesini derledik. Adalet KPSS atama puanları 2018 yılında güncellenmekle beraber, şayet tabloda 2018 KPSS puanları yoksa, 2018’de atama yapılmamış demektir.

Hazırladığımız bu listede Adalet mezunları kaç puanla atanır, KPSS’den en az kaç puan almalıdır, en son Adalet atamaları ne zaman yapıldı sorularının cevaplarını bulabilirsiniz. Adalet atamaları her dönemde yapılmayabilir. Bu nedenle Adalet bölümü KPSS kontenjanları verilmediği atama dönemleri listede yer almayabilir.

Adalet Atamaları 2018

 Verilerin Düzgün Görünmesi İçin Lütfen Telefonunuzu Yatay Tutun !!! 

Atama tarihi
Kurum
Ünvan-İl
Kadro
Boş K.
Taban
Tavan
Nitelikler
1
6.12.2017
Maliye Bakanlığı
Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni (Ankara) Merkez teşk.
6
0
92,47
94,57
3003 6225 7225 7326
2
6.12.2017
Devlet Su İşleri Genel Müd.
Memur (Van / Merkez) Taşra teşk.
1
0
92,48
92,48
3003 7225 7257
3
6.12.2017
Abant İzzet Baysal Üni.
Memur (Bolu / Merkez) Merkez teşk.
1
0
92,9
92,9
3003 7225
4
6.12.2017
Devlet Su İşleri Genel Müd.
Memur (Mardin / Dargeçit) Taşra teşk.
1
0
93,04
93,04
3003 7225 7257
5
6.12.2017
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı
Bilgisayar İşletmeni (Ankara) Merkez teşk.
1
0
93,2
93,2
3003 3163 3183 6225 7225
6
6.12.2017
Ekonomi Bakanlığı
Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni (Ankara) Döner Sermaye teşk.
1
0
94,08
94,08
3003 6225 7225
7
6.12.2017
Ekonomi Bakanlığı
Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni (Ankara) Merkez teşk.
1
0
94,34
94,34
3003 6225 7225
8
6.12.2017
Devlet Su İşleri Genel Müd.
Memur (Ankara) Merkez teşk.
1
0
94,4
94,4
3003 7225 7257

Atama tarihi
Kurum
Ünvan-İl
Kadro
Boş K.
Taban
Tavan
Nitelikler

9
19.7.2017
Bandırma Onyedi Eylül Üni.
Bilgisayar İşletmeni (Balıkesir Bandırma Merkez)
2
0
91,58
91,64
3003 6225 7225
10
19.7.2017
Recep Tayyip Erdoğan Üni.
Bilgisayar İşletmeni (Rize Merkez)
1
0
92,08
92,08
3003 6225 7225
11
19.7.2017
Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı
İcra Memuru (İstanbul Merkez Taşra Teşkilatı)
2
0
92,16
96,61
3003 6199 7225 7315
12
19.7.2017
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Memur (Bursa)
4
0
92,49
93,82
3003 7225
13
19.7.2017
Bayrampaşa Belediye Başkanlığı
Memur (İstanbul)
1
0
94,06
94,06
3003 7225
14
19.7.2017
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı
Veri Haz.ve Kontrol İşletmeni (Ankara Merkez)
1
0
94,64
94,64
3003 6225 7225

Atama tarihi
Kurum
Ünvan-İl
Kadro
Boş K.
Taban
Tavan
Nitelikler

15
25.4.2017
Karayolları Genel Müdürlüğü
Büro Personeli (Ankara Merkez)
6
0
91,58
93,04
3003

Atama tarihi
Kurum
Ünvan-İl
Kadro
Boş K.
Taban
Tavan
Nitelikler

16
9.1.2017
Ardahan Üni.
Memur (Ardahan/Merkez)
1
0
91,55
91,55
3003 7225
17
9.1.2017
Çanakkale Onsekiz Mart Üni.
Memur (Çanakkale/Merkez)
2
0
93,18
93,26
3003 7225
18
9.1.2017
Hitit Üni.
Memur (Çorum/Merkez)
1
0
93,29
93,29
3003 7225
19
9.1.2017
Darülaceze Müessesesi Müdürlüğü
İcra Memuru (İstanbul Merkez)
1
0
93,3
93,3
3003 7225
20
9.1.2017
Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü
Memur (İzmir Taşra)
2
0
93,68
95,48
3003 7225 7257
21
9.1.2017
Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü
Memur (Aydın Taşra)
1
0
93,91
93,91
3003 7225 7257
22
9.1.2017
Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü
Veri Haz.ve Kontrol İşletmeni (Ankara Merkez)
1
0
94,62
94,62
3003 6225 7225 7257
23
9.1.2017
Türkiye Elektrik İletim.A.Ş.Gen.Md.
Dava Takip Memuru (Edirne/Merkez) Taşra
1
0
94,84
94,84
3003 7225
24
9.1.2017
Atatürk Üni.
Memur (Erzurum/Yakutiye - Merkez)
1
0
95,45
95,45
3003 7225


Adalet KPSS taban puanları 2018 listesi, atamalar gerçekleştikçe güncellenecektir. Adalet KPSS puanları 2018 listesini inceleyerek atanma durumunuz hakkında fikir yürütebilir, şayet bölümü tercih etme aşamasındaysanız, Adalet bölümünü tercih edip etmeyeceğinize karar verebilirsiniz.

Sizler de Adalet bölümü hakkındaki düşüncelerinizi yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.
REKLAM ALANI KODU
REKLAM ALANI KODU


REKLAM ALANI KODU

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *